Yardım Ücretler Kayıt Ol Giriş Yap

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, dünyanın herhangi bir yerinde güvenli ve anında değer aktarımı için kullanılan dijital paradır. Herhangi bir banka veya hükümet tarafından kontrol edilmez veya yayınlanmaz. Bunun yerine, kullanıcıları tarafından yönetilen açık bir ağdır. E-postanın iletişimi hızlı ve ucuz hale getirerek iyileştirme biçiminde, bitcoin, internet çağı için tasarlanmamış mevcut ödeme yöntemlerinde bir gelişmedir.


Bitcoin Güvenli midir?

Bitcoin'in temel protokolü herkes tarafından görülebilir, dünya çapında binlerce güvenlik araştırmacısı tarafından incelenmiş ve kapsamlı incelemelerden sonra sağlam ve güvenilir olduğu kanıtlanmıştır. Bitcoin kullanmak, e-posta veya çevrimiçi bankacılık gibi internetteki diğer özel uygulamaları kullanmaya benzer. Tıpkı bu diğer web hizmetlerinde olduğu gibi, sadece paranıza erişiminizin olmasını sağlamak için bitcoininize bir şifre ile erişmelisiniz.


Doların değerine bağlı mı?

Bir bitcoinin değeri, başka herhangi bir para biriminin değerine bağlı veya sabit değildir. Hisse senetleri veya mülke benzer şekilde, bitcoin'in değeri açık piyasada alım satımla belirlenir. Bir bitcoin'in fiyatı, belirli bir anda onu satın almak veya satmak isteyen kişi sayısına bağlı olarak gerçek zamanlı olarak değişir.


Neden değeri değişir?

Bitcoin 7 gün 24 saat gerçek zamanlı olarak TL, dolar, euro, yen ve diğer para birimleri ile işlem görür. Bitcoin satın alma veya satma talebine bağlı olarak, fiyat günden güne dalgalanabilir. Bu, bir hissenin veya mülkün değerinin arz ve talebe bağlı olarak yükselip alçalmasına benzer. Bitcoin'in değeri, Türk Lirası, dolar gibi geleneksel para birimlerine kıyasla değişken olabilir, çünkü hala gelişmekte olan bir teknolojidir.


Kredi kartı veya Paypal'a benziyor mu?

Visa, Mastercard, veya Troy gibi kredi kartı ağlarından ve Paypal gibi ödeme hizmetlerinden farklı olarak, bitcoin bir şahsa veya şirkete ait değildir. Bitcoin, internet bağlantısı olan herkesin katılabileceği dünyanın ilk tamamen açık ödeme ağıdır. Bitcoin internette kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve işlemleri gerçekleştirmek için bankalara veya özel şirketlere bağlı değildir.


Neden bitcoin kullanmalıyım?

Bitcoin, bir bankaya ihtiyaç duymadan dünyadaki herhangi birine anında herhangi bir miktarda para göndermenize olanak tanır. Bir ATM'ye veya kredi kartına ihtiyaç duymadan paranıza erişmenizi sağlar. Paranızın üzerindeki tek tasarruf yetkisi size aittir. Ayrıca, bitcoin kullanarak arkadaşlarınıza akşam yemeği için geri ödeme yapabilir, kurum ve kuruluşlara ödeme yapabilir, yatırım yapabilir, bir sonraki bilgisayarınızı satın alabilir ya da bitcoin kullanarak bağışta bulunabilirsiniz.